Breeding Station

HAWAPORI

RHODESIAN RIDGEBACK and BLUE GASCONY BASSET

Rhodesian Ridgeback

Rhodéský ridgeback pochází z Jihoafrické republiky. Již v 17. století byl popsán v oblasti jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) pes, kterému rostl na hřbetě pruh srsti obráceně (ridgeback přeloženo z angličtiny znamená doslova "hřbet zpětně"). Hlavním úkolem rhodéských ridgebacků bylo držet v úzkých predátory, obzvláště lvy. Tento pes ale také zastával roli rodinného společníka. Později byl křížen s evropskými plemeny. Jeho vlastnosti se křížením upevňovaly a zachoval se i ridge pruh. Roku 1922 na setkání šlechtitelů v Bulawayo byl uznán a zapsán plemenný standard Rhodéského ridgebacka.

Rhodéský ridgeback je důstojný a vyrovnaný pes, otevřený a láskyplný vůči svým blízkým, ale rezervovaný vůči cizím lidem. Je to vhodný pes pro sportovně založenou rodinu. Jinak je to jemný společník, který je ochoten a schopen ochránit svůj domov a rodinu, pokud je to potřeba.

Chovu tohoto plemene se věnujeme od roku ....


Blue Gascony Basset


Modrý gaskoňský baset je staré plemeno, které vzniklo ve Francii. Víme, že tito psi existovali jako samostatné plemeno už na konci 19. stol. Jakým způsobem plemeno vzniklo, to se zřejmě nikdy nedozvíme. U nás je chov tohoto plemene zatím vzácností.


Modrý gaskoňský baset má své kouzlo, zajímavou osobnost a příjemnou a veselou povahu, není s ním nuda. Je velice živý, čilý, mrštný, plný radosti a nadšení z pohybu. Je nezávislý a dokáže být dost svéhlavý. Zajímavý pach pro něj může být důležitější, než váš povel, nicméně je to pes mírný, laskavý a milující celou rodinu. Baset je pes značně společenský. Rád je v kontaktu s lidmi a roli rodinného psa zvládá velice dobře. Snáší se s dětmi i dalšími domácími mazlíčky. Je velice vděčný za pohlazení nebo pochvalu. Co se týče loveckých vloh, je ideální k nahánění zvěře lovci. Je sice expertem přes králíky, ale hravě nahání i vysokou a černou zvěř. Svým vzhledem a pohybem zvířata neděsí. Je mrštný, vytrvalý, odolný vůči nepříznivým podmínkám. Má zvučný hlas.

Modrý gaskoňský baset je novým přírůstkem do naší psí rodiny.